Dev reklam

TRAFİK KAZASI SONRASI DEĞER KAYBI TAHSİL EDİLMESİ ARTIK ÇOK KOLAY!

Bilindiği üzere maddi hazarlı trafik kazaları sonucunda araçların 2. El piyasasındaki değerleri kaza yapmamış haline göre azalmakta, aksi takdirde normal piyasa değerinden satışı ya imkansızlaşmakta ya da çok zorlaşmaktadır. Şu andaki yerleşik işleyişe göre trafik kazası sonrasında sigorta fi.... —  Burak Ural

Bilindiği üzere maddi hazarlı trafik kazaları sonucunda araçların 2. El piyasasındaki değerleri kaza yapmamış haline göre azalmakta, aksi takdirde normal piyasa değerinden satışı ya imkansızlaşmakta ya da çok zorlaşmaktadır.

Şu andaki yerleşik işleyişe göre trafik kazası sonrasında sigorta firmaları sadece araçta oluşan hasar miktarı ne kadarsa onun bedelini karşılamaktadır. Daha önceki dönemde aracın ikinci el piyasasındaki kazalı fiyatının düşük olması sebebiyle değer kaybının tahsili için kusurlu olan karşı taraf aleyhine dava yoluna gidilebilmekteydi.  Ancak bu yol meşakkatli, masraflı ve vatandaşımız açısından biraz tedirgin edici bir yol olarak görülmekteydi. Zira mahkemeler, insanlarımız açısından hak arama mercii olmasından öte tehlike saçan yerler olarak algılanmaktadır.  Bunun bir yansıması olarak halk dilinde “Mahkeme Duvarı” ibaresiyle soğuk, kasvetli, itici, bunaltıcı nesneler ve kişiler betimlenmektedir. Şimdi ise durum daha farklı bir hal almıştır. Yeni yeni yerleşiklik kazanmaya başlayan uygulamaya göre şahıslar değer kayıpları için doğrudan sigortadan alacaklarını isteyebilmekte, bu taleplere kimi sigorta firmaları olumlu yanıt vererek ödeme yapmakta, kimisi ise ödememekte ısrarcı davranmaktadır.

 

Değer kaybı, sigorta firmasından nasıl tahsil edilebilir?

Başvuru üzerine sigorta firması tarafından değer kaybı karşılığı meblağın kazalı araç sahibine ödenmemesi durumunda araç sahipleri, yetkili eksperlerden ücreti karşılığında alabilecekleri rapor ile değer kaybı miktarını tespit ettirip, bunu delil olarak mahkemeler yerine SİGORTA TAHKİM KOMİSYONLARINA başvuru formu doldurarak sunmak suretiyle bu alacaklarını karar altına aldırabilmekte, bu karar ile de gerekirse icra takibi yoluyla alacaklarını sigorta firmalarından tahsil edebilmektedirler.  Sigorta Tahkim Komisyonuna başvuru sonucunda değer kaybı bedeli ile birlikte ekspere ödenen rapor bedelinin de karşı taraf olan sigorta firmasından tahsili yönünde karar verilmekte ve ekspere ödenen ücret de bu şekilde tekrar haklı tarafa ödenmektedir.

 

Değer kaybı yönünden herhangi bir zamanaşımı var mıdır?

Maddi hasarlı trafik kazasının yapıldığı tarih, değer kaybının oluştuğu tarih olarak görüldüğünden, bu tarihten itibaren 2 yıl süre ile değer kaybı istenebilmektedir.

 

Başvuru işlemleri hala tedirgin edici ya da karmaşık geliyorsa alacaklılar ne yapabilir?

Sigortaya başvuru, eksperden rapor alınması, sigorta tahkim komisyonuna başvuru ve komisyon kararının icra takibine konu edilerek alacakların tahsil edilmesi açısından araç sahipleri avukat tutabilir ve kendisini vekille temsil edebilirler. Bu işlemlerin hepsini avukatlar yapabilmekte, sigorta firmalarından da vekalet ücreti alabilmektedir.

Av.Burak URAL

av.burakural@gmail.com

0 Yorum

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Son dönemin en iyi bilim kurgu filmi sizce hangisi?

  • Interstellar
  • Mad Max Fury Road
  • Terminator Genisys
  • Prometheus
  • Snowpiercer
  • The Martian

astropay